Loading

מוסרים משפטיים - מקצוע קשה ומתגמל


למי מותר למסור מסירה משפטית?

כאשר מדובר בנמען שהוא אדם פרטי ולא תאגיד כלשהו אזי ניתן למסור מסירה משפטית לנמען עצמו במידה והוא נמצא בבית בעת ההגעה למקום או לבן משפחתו הגר עמו ונחזה להיות כבן 18 ומעלה במידה והנמען אינו נמצא בבית וזאת לאחר שווידא המוסר כי הנמען אכן מתגורר במקום.

עקב אי הסדרת סמכויותיו של המוסר המשפטי בחוק ובתקנות אין למוסר כל סמכות חוקית לדרוש הזדהותו של האדם העומד מולו באמצעות תעודת זהות, כפי שיש לשוטר או לבעל תפקיד מטעם ההוצאה לפועל, למשל. חוסר סמכות זה משחק היטב לידיהם של החייבים המתוחכמים ומעמיד לא אחת את המוסר המשפטי בסיטואציות בהן אין באפשרותו לזהות זיהוי ודאי את העומד מולו, את גילו ואת קרבתו לנמען.

"שטח אפור" זה הוא כר פורה לניסיונות התחמקות שונים ומשונים מצידם של חייבים למשל, באשר לקבלת או אי קבלת המסירה המשפטית לידיהם, כדוגמת הסתתרותו של הנמען/ חייב בבית ושליחת בנו הקטין לקבל את המסירה ולטעון לאחר מכן כי את המסירה קיבל בנו הקטין ולכן אין המסירה תקפה וכד'.

המוסר מסתמך על עיניו, ניסיונו והשכל הישר ומגבה את ביצוע המסירה באימות מול גורמים בשטח ותיאור מקום מדויק ככל האפשר, על מנת למנוע העלאת הטענה שכלל לא נכח במקום מצד הנמענים, ובמידה ועולה טענה מעין זו במסגרת ניסיונות התחמקות בטענה לאי קבלת המסירה המשפטית מצד הנמען, תצהיר מוסר ודוח ביצוע מפורטים ככל האפשר יעמדו לזכותה של גרסת המוסר בבית המשפט.

מי יכול להיות מוסר משפטי?

תחום המסירות המשפטיות הוא תחום שאינו מתאפיין נכון למועד כתיבת שורות אלה ברישיון מוסדר ולכאורה כל אדם יכול להיות מוסר משפטי בהינתן מספר נתונים בסיסיים:

 • עבודת המוסר המשפטי מתבצעת לרב כעבודת פרילאנסר מול חברות הדואר המשפטי, משרדי החקירות העוסקים בנושא או משרדי עורכי הדין. אמנם ישנם מוסרים משפטיים שכירים אך מספרם מועט יחסית למספר העובדים בתחום במתכונת פרילאנסר וזאת בשל עובדת היותו של תחום הדואר המשפטי ברובו לפחות, מבוסס הצלחה, כלומר, לא מסרת, לא תוגמלת, לכן מוסר משפטי שמעוניין לעבוד בהיקפים גדולים צריך להיות בעל עוסק מורשה (עצמאי), על כל הכרוך בכך, כגון: תשלום קבוע לרואה חשבון, הנפקת חשבוניות מס, להיות ערוך לתשלום במועדי תשלום שוטפים וכו'.
 • בנוסף מוסר משפטי צריך להיות בעלי אמצעי תחבורה אמין המתאים לאזור ולאופי הפעילות שלו, כלומר אם המוסר מתכוון לחלוש על גזרה גיאוגרפית נרחבת, רצוי שיחזיק ברכב, במידה ומעוניין לפעול רק במתחם עירוני צפוף, כגון, גוש דן, עדיף להחזיק כלי דו גלגלי.
 • נתון בסיסי נוסף הוא נגישות לעורך דין שיאשר עבור המוסר את התצהירים. יש לזכור כי כל פעולת מסירה משפטית מגובה בתצהיר שמאושר בחתימת עורך דין, תצהיר זה הוא תנאי חובה לכל ביצוע מסירה, לכן מוסרים המועסקים בחברות הדואר המשפטי הגדולות, לרוב יאשרו תצהירי מוסר מול עורך דין המשמש לכך מטעם החברה, במידה ולא, יאלץ המוסר המשפטי להסדיר יחסים מתאימים עם עורך דין לשם כך, כאשר יש לזכור, מוסר משפטי שעובד בהיקף מלא, עלול להזדקק למאות תצהירים מאומתים בחודש.
 • תנאי נוסף הוא הכרת כללי ביצוע מסירות משפטיות, מה מותר למוסר, מה אסור ומשמעותה של כל פעולה שביצע, על המוסר להיות מוכן להעיד בבית משפט לגבי פעולה שביצע, לעיתים גם שנה ויותר לאחר הביצוע ולא תמיד עם פיצוי כספי עבור העדות.

ארבעת התנאים שנזכרו לעיל הינם תנאי הבסיס להצלחה כמוסר משפטי בנוסף לאמינות, יושר אישי, חריצות ויכולת הסתגלות מהירה למצבים משתנים בשטח בזמן אמת.

איך מוסר משפטי יכול להרוויח יותר מתחום הדואר המשפטי?

מינופים דואר משפטי פועלת ללא הרף לשיפור וייעול העובדה בתחום הדואר המשפטי בכלל ותחום המסירות המשפטיות והמידע בפרט. המוסרים המשפטיים המועסקים במינופים דואר משפטי מהווים את ה"עינים" בשטח של החברה. הם פוגשים בחייבים או הנמענים להם ממוענת המסירה המשפטית, מאתרים אותו בשטח ומבצעים את המסירה המשפטית בעזרת אפליקציית המוסרים.

בעת ביצוע המסירה המוסר המשפטי נחשף למידע רב אודות החייב או הנמען אותו הוא מנסה לאתר בשטח. לעיתים המוסר המשפטי מצליח לאתר מספר טלפון בשימוש החייב או הנמען, כתובת חדשה אליה עבר להתגורר לאחרונה ומידע נוסף. באמצעות אפליקציית טרייסרים המוסרים המשפטיים המועסקים במינופים דואר משפטי יכולים להשתמש במידע זה המצוי כבר ברשותם בעקבות עבודתם, על מנת להרוויח עוד כסף.

בבדיקה מדגמית שנערכה מצאנו כי בתיקים רבים שהועברו לטיפול מינופים דואר משפטי לביצוע מסירה משפטית, היה צורך גם באיתור טלפון, לאו דווקא לאותו לקוח או זוכה. לכן המוסר המשפטי יכול להתחבר לאפליקציית הטרייסרים ולהזין טלפונים שנמצאים ברשותו במידה והם מופיעים כמשימות לביצוע בטרייסרים. בכך המוסר המשפטי יכול להגדיל משמעותי את הרווחיות בעבודתו.

כדאי לעקוב אחר פרסומים באתר ובדף הפייסבוק של מינופים דואר משפטי לגבי השתלמויות בנושא: "כיצד יכול המוסר המשפטי להרוויח יותר?". ההשתלמויות פתוחות בהרשמה מוקדמת לא רק למוסרים משפטיים המועסקים במינופםים דואר משפטי, אלא לכל מוסר משפטי או גורם הפועל בתחום הדואר המשפטי המעוניין להרוויח יותר מהמידע המצוי ברשותו.

ההשתלמויות פתוחות בהרשמה מוקדמת לא רק למוסרים משפטיים המועסקים במינופים דואר משפטי, אלא לכל מוסר משפטי או גורם הפועל בתחום הדואר המשפטי המעוניין להרוויח יותר מהמידע המצוי ברשותו.

למה אין מספיק מוסרים בתחום?

ביצוע מסירות משפטיות זהו תחום שהמעמד החוקי של המבצע, המוסר המשפטי אינו מוסדר באופן ברור. למוסר המשפטי אין סמכויות חוקיות מיוחדות לעומת כל שליח רגיל, אולם עם זאת לא כל שליח רגיל יכול להיות מוסר משפטי. אנשים רבים שיכולים לבצע הסבת מקצוע ולהיהפך למוסרים משפטיים מצליחים אינם עושים זאת, בעיקר בשל חוסר מודעות לתחום המסירות המשפטיות ולאפשרויות הפרנסה בתחום. בדף זה ניתן למצוא את התכונות הדרושות להיות מוסר משפטי מצליח ואת היתרונות לעומת החסרונות שבעבודת המוסר המשפטי, את ההכנסה שניתן להפיק מעבודה כמוסר משפטי כולל דוגמאות להכנסות אמיתיות שמפיקים מוסרים משפטים מצליחים. כמו כן נסכם מדוע כדאי לאדם בעל התכונות המתאימות להיכנס לתחום המסירות המשפטיות ולהפוך למוסר משפטי מקצועי.

רשימת התכונות הנדרשות להיות מוסר משפטי מצליח:

 • נכונות לעבודה קשה ושעות ארוכות
  עבודת המוסר המשפטי אינה עבודה של 8:00 עד 17:00, לעיתים העבודה דורשת להתחיל מוקדם בבוקר, במקרה של קווים מרוחקים, מסירות לחברות שפעילות בבוקר וכד' ולסיים מאוחר בערב, כדי "לתפוס" אנשים בבית. כמובן שהמוסר יכול לנהל לעצמו את הזמן אך עליו להקפיד ששעות העבודה יתאמו את סוג הפעולות שעליו לבצע וזאת על מנת להשיג תוצאות טובות ככל שניתן, דהיינו אחוז ביצוע גבוה ככל שניתן.
 • ניהול זמן עצמי ומוסר עבודה גבוה
  מוסר משפטי מצליח יוצא לעבודה בכל יום. הוא מסדר קו יומי ועליו לסיימו. מאחר שלרוב המוסר המשפטי הוא פרילאנסר ואין לו בוס שנושב בעורפו, עליו מוטלת האחריות לסיים את הקו שקבע לעצמו לאותו יום, בכל מצב. אי סיום הקו היומי ביום שנקבע פירושו הפסד כספי, פיגור בזמני הביצוע וחוסר שביעות רצון לקוחותיו.
 • אמינות
  המוסר המשפטי הוא "העיניים" של המשלח שלו, על בסיס דיווחיו ממשיך להתנהל התיק המשפטי. אמינות גבוהה של המוסר משמעה המשך ניהול תיק משפטי באופן מוצלח. מוסר משפטי שייתפס כלא אמין יוקצה מן התחום ואף עלול להסתבך עם החוק.
 • זמינות
  על המוסר המשפטי להיות זמין לעבודה בכל עת. לעיתים ישנן מסירות משפטיות דחופות לביצוע, פעולות מסוימות שיש לבצען באופן בהול או להחזיר תשובה לבירור דחוף שעולה מפעולה שביצע בעבר. לכן על המוסר המשפטי להיות זמין בכל עת ולספק מענה ראוי ללקוחותיו.
 • חיית שטח
  המוסר המשפטי לרוב מסדר לעצמו את הקווים היומיים ועליו לדעת כיצד להתנהל על הכבישים, לקחת בחשבון שינויים בתנועה ועומסים. כמו כן עליו לדעת "לקרוא" את השטח בהגיעו למקום הביצוע. לא תמיד יגיע המוסר המשפטי מצויד בכל המידע הדרוש לביצוע המסירה המשפטית ומאחר שלרוב הנמען אינו מודע לכך שהמוסר המשפטי בדרך אליו, עליו להשתמש בניסיונו ממקרים קודמים ולהסתמך על מידע שקיים במקום כדי לאתר את מקום הימצאו המדויק של הנמען ולדעת להתמודד בכל סיטואציה שעלולה להתרחש בהגיעו למקום.
 • דינמיות והסתגלות לסיטואציות משתנות
  מוסר משפטי מצליח צריך לדעת להסתגל לשינויים במהלך יום העבודה במהירות. תחום המסירות המשפטיות הוא דינמי ונתון לשינויים מהירים. פעולות מתבטלות, נמענים משנים מקום מגורים וכו'. על המוסר המשפטי המצליח להבין כי יום העבודה שלו נתון לשינויים, לא להתרעם על כך ולדעת להפיק את המיטב מכל שינוי. לדוגמה, שינוי סדר הפעולות בתוך קו מסוים באמצע העבודה בשל ביטול של מסירה משפטית.

היתרונות בעבודת המוסר המשפטי

 • מוסר משפטי יכול להרוויח כסף. הרבה כסף. מוסר משפטי מצליח אמור לצאת כל יום לעבודה לקו מסירות משפטיות מלא. כדי להשיג נפח עבודה מתאים לרוב יקשר המסור המשפטי עם חברת מסירות גדולה שתספק לו מספיק עבודה לבסס עליה את הקווים היומיים שלו. בהנחה שהמוסר המשפטי ממלא את היום שלו במספר מספיק של פעולות, יכול המוסר המשפטי להגיע להכנסה גבוהה ואפילו גבוהה מאוד, כל זאת כאמור, ללא רישיון מיוחד אלא שילוב של התכונות שנסקרו לעיל ונכונות לעבודה קשה.
 • מוסר משפטי מנהל לעצמו את יום העבודה ואינו נתון לפיקוח צמוד.
 • תחום רווי עבודה ללא תחרות רבה מידי - מוסר משפטי המשלב את התכונות שנסקרו לעיל, יוכל למלא בקלות את ימי העבודה שלו ולצאת כל יום לקו מסירות משפטיות מלא ולהשתכר בהתאם.
 • היקשרות עם לקוח אחד - מוסר משפטי, להבדיל מתחומים אחרים, יכול להסתמך על לקוח אחד שיספק לו את כל או רוב העבודה, לרוב מדובר בחברת מסירות משפטיות גדולה אשר מסוגלת לספק מספיק עבודה למלא קווים יומיים שלמים של מוסרים. מינופים דואר משפטי היא אחת מאותן חברות.

החסרונות בעבודת המוסר המשפטי

 • מוסר משפטי לרוב יעבוד במעמד של פרילאנסר ולכן לא ייהנה מיתרונות קיום יחסי עובד מעביד עם לקוחותיו
 • מוסר משפטי יכול להיקלע לסיטואציות שונות ולעיתים בלתי נעימות בעבודתו. לרוב מדובר במעט מקרים שמוסר משפטי מקצועי יצטרך להתמודד עימם, אך עליו להיות נכון לסיטואציות שונות.

כיום בתחום הדואר המשפטי מרבית המוסרים המצליחים הינם בשנות הארבעים לחייהם ולרוב מדובר באנשים שעברו דבר או שניים בחייהם, לעיתים קשור להסתבכות כספית כעצמאיים, מה שהביא אותם לחשיפה לתחום המסירות המשפטיות ולהבנה כי ניתן להרוויח יפה מביצוע מסירות משפטיות. תחום המסירות המשפטיות זקוק לדם חדש של אנשים בעלי כלל התכונות שסוקרו בהרחבה לעיל. לאותם אנשים מתאימים מובטחת אפשרות של פרנסה בשפע כמוסר משפטי מצליח.

רוצים להיות מוסרים משפטיים?

לחצו כאן לקורס המוסרים

רוצים לדעת כמה מוסר משפטי מרוויח? לחצו כאן לקורס המוסרים